EKONOMİ
Giriş Tarihi : 21-04-2022 14:33   Güncelleme : 21-04-2022 14:43

Adıyaman Barosu Başkanı Av. Bilal Doğan: “İcra Takibine Düşen Vatandaş Sayısı Korkutucu Rakamlara Ulaştı”

Borcunu ödeyemediği için yasal takibe düşenlerin sayısındaki artış, tüm ülkede olduğu gibi Adıyaman’da da korkutucu seviyeye ulaştı.

Adıyaman Barosu Başkanı Av. Bilal Doğan: “İcra Takibine Düşen Vatandaş Sayısı Korkutucu Rakamlara Ulaştı”

Borcunu ödeyemediği için yasal takibe düşenlerin sayısındaki artış, tüm ülkede olduğu gibi Adıyaman’da da korkutucu seviyeye ulaştı.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verilerine göre bireysel kredi kartı veya kredi borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı 2022 yılı Ocak-Şubat aylarında 367 bin kişi olurken, bu rakamın 2021 Ocak-Şubat döneminde 132 binde olduğu bildirildi.

“Hayat Pahalılığı Durumu Daha da Vahim Kılıyor”

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Adıyaman Barosu Başkanı Av. Bilal Doğan istatistiklerin halkın fakirleştiğine işaret ettiğini belirterek “Akıl almaz fiyat artışları, vatandaşların zaruri ihtiyaçlarını temin edememesi ve tüketici toplumdan üretici topluma geçemememizin cerimesini çekiyoruz. Hayatın çok pahalı olduğu ülkemizde asgari ücrete, memur ve emekliye yapılan maaş zamları yüksek enflasyon nedeniyle çoktan eridi gitti. Son bir yıl içerisinde korkunç rakamlara ulaşan icra takibindeki borçlu sayısı, olumsuz tabloyu gözler önüne seriyor. Tüm ülkede olduğu gibi Adıyaman’da da icra takibindeki vatandaş sayısı günbegün artıyor. 21. yüzyılın piyasa ve teknoloji gerçekleri, yetişmiş ve iyi eğitimli işgücü ile verimlilik üzerine inşa edilmiş ekonomileri öne çıkarıyor. Hemen hepimiz Türkiye'nin gıdada kendine yeten dünyadaki yedi ülkeden birisi olduğunu duyarak ve bundan gururuyla büyüdük.

Farklı üretim modellerinin bir an önce harekete geçirilmesi gerektiğinin altını çizen Av. Doğan, “Öncelikle, üreten bir topluluk olmak adına çeşitli çalışmalarda bulunmak gerekiyor. Bir an evvel üretim modellerinin harekete geçirilmesi, kendi öz kaynaklarımızdan yararlanarak kalkınma hamlesinde bulunulması önceliklerimiz olmalıdır. İddiaya göre; bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı ise aynı dönemde 239 bine yükselmiş. Bireysel krediler nedeniyle takibe düşenlerin toplam kişi sayısında ise yüzde 218’lik bir artış yaşanmıştır. Böylece 2022 yılı şubat ayı sonu itibari ile bireysel kredi ve kredi kartı borcundan dolayı bankalarla yasal takip süreci devam eden kişi sayısı 4 milyon 138 bin 581’e ulaşırken, bu sayının Şubat 2021’de 3 milyon 460 bin 500 olduğu görülüyor.” şeklinde konuştu.

HABER MERKEZİHABER MERKEZİ