EKONOMİ
Giriş Tarihi : 24-03-2022 14:51   Güncelleme : 24-03-2022 15:17

Vatandaşlar Artan Et ve Süt Fiyatlarından Şikayetçi

Ramazan ayına sayılı günler kala et fiyatları yükselmeye devam ediyor. Adıyaman’da Ramazan öncesi hazırlık yapmak isteyen vatandaşlar artan et fiyatlarından şikayetçiyken kasaplar da fiyatlar arttığı için talebin azaldığından dert yandı.

Vatandaşlar Artan Et ve Süt Fiyatlarından Şikayetçi

Türkiye’de son günlerde beyaz ve kırmızı ette yaşanan fiyat artışı hem esnafı hem de vatandaşı mağdur etti. Son olarak Et ve Süt Kurumu da kırmızı et fiyatlarına yüzde 48 zam yaptı. Adıyaman’da özellikle, yaklaşan Ramazan ayı öncesinde vatandaşlar et almakta zorlanırken, cep yakan et fiyatları hem kasap esnafını hem vatandaşı şaşkına çevirdi. 
Kasaplar artan et fiyatlarından dolayı talebin çok azaldığını belirtirken, vatandaşlar bu Ramazan ayında sofralarında eti göremeyeceklerini söyledi.
Konuyla ilgili konuşan Kasap esnafları, vatandaşların alım gücünün azalmasıyla işlerindeki düşüşe dikkati çekti. 
Esnaf, “Ete büyük zam geldi. Bu demek oluyor ki Ramazan ayında et 120-130 TL’ye yenebilecek. Et pahalı olunca vatandaşın talebi doğal olarak azalıyor. Şu an etin kilosu 100-110 lira. Zamlı fiyatla etin kilosu 120-140 civarında olur. Hemen hemen tüm et türlerine zam geldi. Vatandaşlarımız et alma konusunda zorluk çekiyor. Zamlardan sonra insanlar daha da az et tüketecek” dediler.
Bütün vatandaşların et tüketebilmesi gerektiğini ifade eden vatandaşlar, “Et ve süt çok önemli gıdalar. Ramazan ayında et yiyemeyeceğiz çünkü pahalı. Milleti düşünmek gerekiyor. Her konuda pahalılık var, gücümüzü aşıyor. Bu pahalılığı bir an önce sonlandırmak lazım” diye konuştular.

HABER MERKEZİHABER MERKEZİ